Podruhé letos pořádala Česká obec sokolská v rámci 9. ročníku projektu Sokolská kapka krve v Praze hromadný odběr a znovu s velkým úspěchem. V prostorách Michnova paláce se za dopoledne udělalo 58 odběrů od dárců z celé republiky a výjezdový tým Oddělení hematologie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice si odvezl přes 26 litrů krve.

V únoru se při hromadném odběru v Michnově paláci vybralo skoro 28 litrů krve. Celkem se tak letošním roce podařilo získat okolo 54 litrů krve, o pět litrů více než loni.

„Sokolská kapka krve má velký smysl a zcela naplňuje jednu z našich hodnot – laskavost. Mám velkou radost, že přišli pravidelní dárci a rovněž prvodárci, na které se projekt zaměřuje. Jdeme tak společnosti příkladem. Děkuji všem, kteří přišli,“ řekla Hana Moučková, starostka České obce sokolské.

Tradičně nechyběli zástupci Sokola Spořilov, kterých dorazilo sedmnáct. Rostoucí zájem byl oproti předchozím odběrům i u dalších členů jednot z metropole.

Do Prahy dorazili sokolové i z krajů hodně vzdálených. Přijeli z Lomnice nad Popelkou, Náchodu i z Frenštátu pod Radhoštěm. „Protože jsem sokolka a beru jako sokolskou povinnost zachraňovat životy. Vždycky si dvakrát do roka udělám výlet do Prahy,“ řekla Zuzana Gregorová ze Sokola Frenštát, která převážně dává plazmu ve Frýdku Místku. „Už mám s plazmou i krví 320 odběrů,“ dodala.

Odběr krve trvá deset minut a náročný není. „Je potřeba trošku vůle, ale jinak je to v pohodě,“ usmál se Jiří Buček ze Sokola Duchcov, který na lehátko ulehl jako první. Ne každého ale lékař k odběru po prohlídce pustí. Některé vyřadila nemoc a nedorazili. A krev tentokrát nemohl dát ani zájemce, který byl krátce po očkování na chřipku.

Hromadné odběry krve se týmu z ÚVN vyplatí, pokud je přes padesát dárců. Odevzdaných více než 26 litrů krve na sokolské akci už se považuje za relativně hodně. „Pro nás je to přínos, ale stačí jeden dva vrtulníky po autonehodě a máte všechno pryč,“ podotkla Eva Stašková, staniční sestra Oddělení hematologie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice, a apelovala: „Přicházejte na transfúzní stanice i na výjezdové odběry a vezměte s sebou někoho dalšího.“

Další hromadný sokolský odběr krve je v plánu v pondělí 9. října v ranních hodinách v Jihlavě. Sokolská kapka krve není jen o hromadných odběrech. Sokolové můžou darovat krev celoročně. Za uplynulých osm ročníků darovalo přes 1 600 sokolů celkem 1 800 litrů krve.