nejčastější 
otázky

1. Co mohu a nesmím dělat den před odběrem?
  • večeře by měla být lehká, tedy s nízkým obsahem tuků
  • omezte těžce stravitelná a tučná jídla jako např. smažené, tučné maso, uzené ryby, houby, majonézy, čokoládu… 
  • den před odběrem nepijte alkohol
  • není vhodná ani příliš velká fyzická zátěž
  • dopřejte si dostatečný přísun nealko tekutin
  • dobře se vyspěte
2. Co jíst v den odběru?
  • lehce posnídejte (bílé pečivo, marmeláda, piškoty)
  • dostatečně se napijte (voda, džus, čaj) i na místě odběru
3. Musím před odběrem k praktickému lékaři?

Ne, součástí vyšetření dárců je i konzultace s lékařem, který posoudí vaši způsobilost k odběru. Lékaře se můžete na cokoli doptat. V případě, kdy si nejste jisti všemi svými údaji o zdravotním stavu, je vhodné navštívit i vašeho praktického lékaře.

4. Co bude po odběru?

Měli byste chvíli zůstat v klidu a dát si něco sladkého k jídlu či pití (džus/kafe), abyste doplnili cukry. Občerstvení bude na místě k dispozici. Po zbytek dne byste se neměli přetěžovat v posilovně nebo sportem obecně. Možná by vám to nedělalo problémy, ale je lepší dát tělu čas na regeneraci.

4. Dostanu po odběru volno?

Pokud vám lékaři odeberou krev, máte samozřejmě nárok na den volna a odpočet 3000 Kč ze základu daně, k tomu vám poslouží potvrzení, které po odběru dostanete.

6. Z jakých důvodů mohu být jako dárce odmítnut/a?

Možných důvodů je několik – například nedávný pobyt v rizikové zemi, nedávno prodělaná operace, nové tetování či piercing, menstruace nebo nízký obsah hemoglobinu krvi, který vám změří při předodběrovém vyšetření. Jestli máte pochybnosti, přečtěte si obecné podmínky darování krve (k dispozici na stránce transfuzního oddělení), případně se obraťte na lékaře.

7. Dozvím se po odběru svou krevní skupinu?

Ano, pokud darujete krev na transfuzním oddělení, obdržíte po odběru legitimaci dárce. Darujete-li krev u výjezdního týmu, bude vám do měsíce zaslána legitimace dárce, kde najdete i svou krevní skupinu a Rh faktor. Za předpokladu, že bude vaše krev v pořádku.

8. Co se děje dál s darovanou krví?

Odebraná krev má nezastupitelnou roli při operacích, porodech, ale i pro výrobu léků. Z krevní plazmy se získávají různé bílkoviny, např. ty, které pomáhají krevním destičkám srážet krev. Podrobně jsme se o tom rozepsali v článku Víte komu darová krev pomáhá?