Sokolská kapka krve zná termíny hromadných odběrů v Praze v brzy startujícím 9. ročníku. I když ještě neskončilo období, kdy lze darovat krev v 8. ročníku Sokolské kapky krve (do 31. ledna 2023), již nyní oznamujeme dva termíny pro ročník devátý.

Ten začne 1. února a první hromadný odběr krve se uskuteční ve čtvrtek 16. února 2023 v prostorách Michnova paláce. Další „pražský hromadný odběr“ bude v pátek 6. října také v Michnově paláci. Tento termín byl zvolen proto, aby případní zájemci o hromadné darování krve mohli k výletu do Prahy využít dne volna, který jim za darování krve náleží, k prodloužení víkendu v Praze. Registrovat na 6. října se můžete na tomto odkazu.
První říjnový víkend můžete zakončit účastí na nedělních vzpomínkových akcích k Památnému dni sokolstva (8. X.). Tentokrát tento významný den ČR vychází na neděli. Zájemci o prodloužený víkend v Praze si mohou s předstihem rezervovat svůj pobyt v sokolském hostelu, případně se obrátit například na hotel William nebo hotel Pytloun Stará zbrojnice, které jsou v těsné blízkosti Tyršova domu.

Registruj se na hromadný odběr krve v Michnově paláci 16. 2. a zažij parádní armosféru

Na první hromadný odběr nového – již 9. ročníku – ve čtvrtek 16. února v Michnově paláci se můžete registrovat na tomto odkazu na Google disku.
Výsledky za 8. ročník se nyní počítají a budou zveřejněny před hromadným odběrem krve v Michnově paláci. Prozatím máme výsledky za 1. polovinu končícího 8. ročníku (běží do 31. ledna 2023). Průběžné výsledky ukazují, že darování krve je pro sokoly stále důležitým tématem. Při  227 odběrech odevzdalo krev 145 sokolů, což je více než 100 litrů krve. Když k tomu připočteme téměř 1500 litrů za předchozí ročníky – od roku 2005 – dostaneme se k počtu litrů okolo 1600.

Přehled statistik projektu Sokolská kapka krve

Přehled statistik projektu Sokolská kapka krve

Darujte krev celý rok, nemusíte hromadně, stačí najít nejbližší transfúzní stanici

Nezapomínejte, že Sokolská kapka krve není jen o hromadných odběrech. Darovat krev můžete celoročně. A zapojit se mohou i ti, kteří nejsou členy našeho spolku a svůj odběr pak „darovat“ jim sympatické jednotě. S nápadem tohoto projektu přišel před lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice. Právě Vít Jakoubek je tím, kdo na začátku roku počítá odběry a množství darované krve. Před zahájením letošního ročníku také oznámí množství loni darované sokolské krve. „Vím, jak je dárcovství krve důležité. A uplynulé období pandemie to jenom potvrdilo,“ říká Vít Jakoubek.
Rekordmanem je Josef Nekovář, se 120 odběry. Za svůj přístup získal nejen Zlatý kříž Českého červeného kříže II. třídy, ale i Cenu Fair play Aloise Hudce v anketě Sokol roku 2019.